Pro rodiče

Za vším hledej dítě

Jak to tak bývá, podnětů vedoucích ke Zdimalovánkám se sešlo více. Jiné vidění věcí, omšelé hřbitovní zdi, v jejichž objetí malá víla mohla skutečně klidně spát odcloněna ruchům ukřičeného světa a které náhle začaly vyjevovat nejrůznější ‘kresby’, prokmitnuvší vzpomínka na Boudníka a samozřejmě neutuchající chuť tvořit. Inu, na mateřské sice tvoříte zcela nové věci, ale také vám chybí předešlá tvorba (to spojení s dovolenou vymyslel nějaký ftipálek).

Člověk také samozřejmě uvažuje, jak dát dítěti to nejlepší, respektive jak v něm zbytečně nezabít potenciál, který má ve vínku snad každé dítě - otevřenost novým věcem, upřímnost, bezelsnost, vidění světa 'nezkaženýma' dětskýma očima a bezbřehou, osvobizující fantazii.

 Zdimal_my

U malých drobísků chcete tento potenciál rozvinout, u starších dětí jej podpořit nebo naopak znovu obnovit či uchovat. Je přirozené, že se dítě přizpůsobuje lidské společnosti, více a více se stává její součástí. Začali jsme si všímat, že rozdíl mezi rozvojem dítěte a pouhou schematickou výchovou se leckdy stírá, slýchat zkazky přátel, jak jejich děti byly (po)učeny nepřetahovat při vybarvování apod. Přitom kreativita/tvořivost a vlastní myšlení jsou pro rozvoj dítěte (ale i nás) velmi důležité. Koneckonců řečeno i mantrou dnešní doby, většina úspěšných lidí se vyznačuje kreativitou a vlastním myšlením. Děti je v sobě mají přirozeně, tak proč je v nich potlačovat, když je naopak můžeme rozvíjet?

Díky umu vidět věci jinak/po svém a nebát se toho lze také v dítěti podpořit zdravé sebevědomí (které v nás jakýkoliv systém spíše zabíjí). Leckde se dočtete, že dětem zdravé sebevědomí chybí. Přitom "ne" a schematická omezení k němu nevedou. A tak jsme se to rozhodli alespoň trochu změnit – pro sebe a naši malou vílu. A také pro vás, vaše dobrodruhy a víly. 

 Zdimal_Dtrava

Zdimalovánky jsme pojali tak, aby rozvíjely tvořivost a fantazii každého - dětí i vás. Impulzem pro tento projekt byla též skutečnost, že nám klasické omalovánky připadaly moc fádní a sešněrované. V hlavě nám znělo ono Hlavně nepřetahuj! Líbí se nám představa, že věcem můžeme dát nové tvary a jiný smysl, že z něčeho starého či přehlíženého může vzniknout něco nového a z obyčejné, oprýskané zdi může vzniknout krásný obraz, který si třeba zarámujete a hrdě povesíte doma na zeď :).

Zdimalovánky mohou snadno být i pojítko mezi vaším dospělým světem a světem vašeho dítěte, moment, kdy se setřou hranice mezi těmito dvěma imaginárními světy, a vy spolu vytvoříte mistrovské dílo!


Doufáme, že i vy si rádi kreativně hrajete se svým dítětem a rozvíjíte jej. Budeme moc rádi, když vám k tomu jakkoliv naše Zdimalovánky pomohou.

Káťa a Vítek